دستگاه شرینگ لیبل

شیرینگ چیست ؟

واژه شرینک ( به انگلیسی Shrink ) به معنای کوچک شدن است. این واژه اشاره به آب رفتن و منقبض شدن لایه پلیمری در اثر حرارت غیر مستقیم که در بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد دارد. البته این واژه در بازار شیرینگ یا شیرینک نیز نامیده می شود اما نوشتار و تلفظ درست آن شرینک است.

مواد تشکیل دهنده نایلون شرینک

پلی الیفین ( Polyolefin ) بیشترین استفاده را در تولید نایلون شرینک دارد. این ماده نوعی پلیمر است که از یک الفین ساده با ترکیبی از آلکن با فرمول عمومی CnH2n تشکیل می شود. مثلا، پلی اتیلن، پلی الیفینی است که از طریق پلیمریزاسیون اتیلن الفین تولید می گردد. این ماده در شفافیت، ضخامت و نسبت کوچک شدن گوناگونی در دسترس است.

خاصیت انقباظی در لاستیک ها

مواد لاستیکی رفتاری متفاوت با اکثر مواد دارند چرا که ساختار مولکولی متفاوتی دارند. لاستیک‌ ها از زنجیرهایی بسیار طولانی از مولکول‌های پلیمر که در هم گره خورده‌اند تشکیل شده‌اند که با افزایش یا کاهش دما رفتارهایی بسیار جالب از خود نشان می‌دهند. این مواد وقتی در معرض حرارت قرار گیرند بلعکس دیگر مواد دچار انقباض و جمع شدگی می شوند که از این خصوصیت برای بسته بندی یا همان شرینک کردن استفاده می گردد.

نایلون هایی که برای شرینک کردن استفاده می شوند، دور محصول انداخته و به آن ها حرارتی معادل ۱۶۰ تا۲۲۰ درجه سانتی گراد می دهند. این حرارت سبب جمع شدگی نایلون و ایجاد لایه ای دور محصول می شود که به خوبی از محصول محافظت می کند.

نایلون شیرینک می تواند یک یا چند لایه تولید شود که بسته به اندازه، وزن و ظرافت بسته بندی دارد. هرچقدر تعداد لایه ها بیشتر شود مقاومت ان نیز افزایش می یابد. مشخصا بسته بندی کردن محصولی با اندازه ۱*۱ و وزن ۸۰ کیلوگرم نیازمند فیلم شرینک مقاوم تری است.

شیرینگ چه مزایایی دارد ؟

✅ مزایای آن شامل:

جلوگیری از نفوذ رطوبت و تخریب  محصول و افت قیمت محصول

. جلوگیری ازشکستن ، ترک خوردگی و یا لب پر شدن محصول

. انبارداری راحت تر و ایجاد قابلیت نگهداری طولانی مدت بدون افت کیفیت

برای اطلاعات بیشتر از دستگاه شرینگ کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *