روغن زیتون ، سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده ، یکی از اجزای اصلی رژیم مدیترانه ای است.

اسیدهای چرب اشباع نشده (MUFAs) یک چربی رژیم غذایی سالم محسوب می شوند ، برخلاف چربی های اشباع و چربی های ترانس.

روغن زیتون چیست؟


این روغن در مواد آرایشی ، پزشکی ، پخت و پز و صابون ها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به عنوان سوخت لامپ های سنتی مورد استفاده قرار می گرفت. روغن زیتون در ابتدا از دریای مدیترانه بود ، اما امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
روغن را می توان به عنوان شیرینی نان ، سرخ کردن یا به عنوان سس سالاد استفاده کرد. بعضی از افراد حتی آن را با لیوان کوچک برای مقاصد دارویی مصرف می کنند.

فواید روغن زیتون

افرادی که مرتبا روغن زیتون مصرف می کنند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا (فشار خون بالا) ، سکته مغزی و هایپرلیپیدمی ( کلسترول خون بالا و میزان تری گلیسیرید) را ندارند.

بر اساس تحقیقات منتشرشده در دانشگاه گرانادا در سال ۲۰۱۶٫ سرخ کردن در روغن زیتون فرا بکر ممکن است مواد غذایی خود را بیشتر از جوش نگه دارد ، این ماده باعث سلامتی بیشتر آنها می شود.

روغن زیتون ممکن است به جلوگیری از سکته مغزی کمک کند

دانشمندان فرانسه به این نتیجه رسیدند که روغن زیتون ممکن است از بروز سکته در افراد مسن جلوگیری کند.

این تیم دریافتند افراد مسن که به طور مرتب از روغن زیتون برای پخت و پز و سالاد یا با نان استفاده می کردند ، در مقایسه با افرادی که هرگز آن را مصرف نمی کردند ، ۴۱ درصد خطر سکته مغزی داشتند.

محققان اظهار داشتند که روغن زیتون ممکن است راهی ارزان و آسان برای جلوگیری از سکته مغزی باشد ، یک مشکل شایع در افراد مسن است.


روغن زیتون ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد

دانشمندان بارسلونا در اسپانیا مکانیسم اصلی را یافتند که براساس آن روغن زیتون فرابکر  ، بر خلاف سایر روغنهای گیاهی ، بدن را ازسرطان سینه محافظت می کند .

آنها پس از رمزگشایی سیگنالها در سلولهای تومورهای پستان که توسط روغن زیتون باکره فعال شده اند ، نتیجه گرفتند که این روغن باعث کاهش فعالیت p21Ras ، یک انکوژن می شود. این انکوژن از آسیب DNA جلوگیری می کند ، مرگ سلول تومور را تشویق میکند و باعث ایجاد تغییر در مسیرهای سیگنالینگ پروتئین می شود.

روغن زیتون به حفظ سطح کلسترول سالم کمک می کند


محققان در آزمایشگاه های آزمایشگاهی با موش ها خاطرنشان کردند که اولئوکنتال به خاموش کردن پروتئینهای غیر طبیعی بیماری آلزایمر به خارج از مغز کمک می کند.

یافته ها حاکی از آن است که اولئوکانتال باعث تولید دو پروتئین و آنزیم های کلیدی می شود که به حذف بتا آمیلوئید از مغز کمک می کند.

نرخ بیماری آلزایمر در کشورهای مدیترانه کمتر است ، جایی که مصرف روغن زیتون از سایر نقاط جهان بیشتر است.
محققان در اسپانیا پیشنهاد کردند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با بخش های دیگری از روغن زیتون باکلی اضافی غنی از آنتی اکسیدان یا آجیل مخلوط می تواند به محافظت از عملکرد شناختی در افراد مسن کمک کند .

برای خرید دستگاه روغن کشی زیتون کلیک کنید

 


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *