دستگاه تقطیر گل ها
بسیاری از باغداران گل و علاقه مندان به آروماتراپی با ایده ایجاد اسانس توسط خودشان مجذوب شده اند. تولید این اسانس ها نیاز به تجهیزات و تکنیک مناسب و کمی ذوق هنری دارد. دستگاه تقطیر کوچک بخار به دلیل هزینه نسبتا کم و سهولت استفاده، بسیار محبوب می باشد.

ماده ی گیاهی برای تقطیر

گل های با کیفیت بالا برای تولید اسانس های با کیفیت بالا مورد نیاز هستند. محتوای اسانس گل ها مستقیما تحت تاثیر کیفیت مواد مغذی گیاه و جایی که گیاه رشد کرده است، می باشد. گیاهانی که به صورت ارگانیک رشد کرده اند و از مواد مغذی نیتروژن و فسفردار تغذیه کرده اند بیشترین درصد روغن اسانس را با کمترین میزان آلودگی تولید می کنند.

برداشت دقیق و به موقع منجر به تولید اسانس های قوی تر و پاک تر می شود. برای دستیابی به بیشترین بازده، بهتر است گل به طور مستقیم پس از برداشت تقطیر شود.

محفظه بخار دستگاه تقطیر

در یک دستگاه تقطیر کننده بخار، گیاهان درون یک اتاق بخار بسته بندی می شوند. بخار تولید شده بوسیله یک دیگ بخار مجزا از طریق یک لوله از درون مواد گیاهی عبور داده می شود. گرمای حاصل از بخار، عصاره اسانس را از گل ها می گیرد و به بالای محفظه بخار منتقل می کند.

دمای بخار باید تا حد امکان پایین نگه داشته شود تا به اسانس های استخراجی آسیب وارد نشود. به عنوان مثال، اسطوخدوس، در دمای حدودا ۱۱۸ درجه سانتی گراد به خوبی تقطیر می شود.

کندانسور (متراکم کننده)

هنگامیکه بخار عصاره گیاهان به بالای محفظه بخار دستگاه تقطیر می رسد، یک لوله باریک آن را به درون یک کندانسور سرد هدایت می کند. در اینجا، با عبور از لوله های پیچ خورده در آب سرد، بخار مجددا به آب تبدیل می شود. اگر حمام آب، سرد باقی بماند بخار به طور کامل متراکم شده و هیچ گونه عصاره ای از طریق تبخیر از بین نمی رود.

مرحله جدا سازی در دستگاه تقطیر

جداساز با این اصل کار می کند که عصاره گل ها سبک تر از آب می باشد. بخار متراکم شده که به آب تغییر حالت داده است، از پایین وارد دستگاه جداساز می شود. اسانس بر روی سطح شناور می شود و آب در پایین باقی می ماند. این فرآیند جداسازی غیرفعال منجر به ایجاد دو لایه طبقه بندی شده می شود.

سپس اسانس از بالای محفظه جمع آوری و نگهداری می شود. در این بین، آب متراکم شده می تواند جمع آوری و پردازش شود تا هر اسانسی که ممکن است به طور کامل از هم جدا نشده باشد نیز جداسازی شود.

ذخیره سازی عرقیجات

ظروف شیشه ای با رنگ تیره، یک مخزن ایده آل برای نگهداری مقادیر کم اسانس تقطیرشده از گل می باشد. این ظروف، زمانی که در یک مکان سرد و دور از تابش خورشید نگهداری شوند، می توانند اسانس های گرفته شده از گل ها را تا زمانی نامحدود حفظ کنند.

اطمینان حاصل کنید که ظرف اسانس ها قبل از ذخیره سازی کاملا خشک شده باشند.

در برخی موارد برای اینکه کیفیت و غلظت محصول بالاتر برود آنرا دوباره در دستگاه تقطیر ریخته و مجددا به آن گرما می دهند و عملیات تقطیر را مجددا انجام می دهند. محصول بدست آمده بنام عرق دو آتیشه معروف است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *